آموزش

اینترنت 5G چیست

اینترنت 5G نسل پنجم اینترنت همراه سیار است. در حال حاضر زیرساخت مناسب برای در دسترس بودن 5G در بسیاری از کشورها وجود ندارد و انتظار می رود اپراتورهای تلفن همراه برخی کشورها از سال 2020 اقدام به راه اندازی و در دسترس قرار دادن این سرویس به کاربران خود نمایند. همچنین پیش بینی می شود از سال 2022 شاهد فراگیر شدن اینترنت 5G در سطح دنیا باشیم. در ادامه در بیست اسکریپت مگ به تشریح بیشتر اینترنت 5G خواهیم پرداخت.اینترنت 5G چیست

سرعت اینترنت 5G چقدر خواهد بود؟

در مرحله اول، سرعت قابل دستیابی در حدود 1 تا 10 گیگابیت بر ثانیه خواهد بود که بیش ده ها برابر مقدار نهایی 4G می باشد. این مقدار سرعت یک بستر بسیار مستعد را برای گسترش ارتباطات و پیشرفت تکنولوژی فراهم خواهد می کند. در واقع سرعت اینترنت 5G بر روی گیگابیت خواهد بود که مقدار بسیار قابل توجهی می باشد و می توان آن را با یک محاسبه ساده متوجه شد! که در زیر به تفاوت 4G و 5G اشاره می کنیم.

تفاوت اینترنت 4G با اینترنت 5G در چیست؟

شاخص ترین تفاوت اینترنت 4G با اینترنت 5G در میزان سرعت می باشد.

اینترنت 5G چیست
تفاوت اینترنت 4G با اینترنت 5G

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید سقف سرعت 4G در حدود 100 مگابیت بر ثانیه می باشد این در حالی است که مقدار حداقل 5G حدود 100 مگابیت بوده و تا 20 گیگابیت قابل افزایش است. برای مثال اگر بخواهیم میزان سرعت دانلود را برای 4G و 5G مقایسه کنیم مقادیر بصورت زیر خواهد بود:

  • 4G با سرعت 50 مگابیت بر ثانیه = سرعت دانلود 6.4 مگابایت بر ثانیه
  • 5G با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه = سرعت دانلود 1.280 مگابایت بر ثانیه!!!

در واقع بیش از 200 برابر سرعت بیشتر که واقعا یک جهش بسیار بزرگ در تکنولوژی ارتباطات سیار محسوب می شود.

کاربردهای اینترنت 5G

همانطور که می دانید اینترنت 4G توانسته است برای کاربران اینترنت خانگی نیز مورد توجه باشد. قاعدتا در اینترنت 5G نیز این امکان بصورت بهتر و با کارایی بالاتری قابل دسترس خواهد بود. همچنین اینترنت 5G موجب گسترده شدن اینترنت اشیا، هوشمندتر شدن سیستم های ارتباطی خودرو ها، فراهم شدن بستر نمایش گسترده واقعیت مجازی، فراهم شدن بستر اپ های مبتنی بر وب که به دیتای زیادی نیاز دارند و ده ها مورد دیگر … اینترنت 5G چیست

ورود اینترنت 5G به گوشی های هوشمند

به نظر می رسد از سال 2020 با راه اندازی اینترنت نسل پنجم در چند کشور، گوشی های هوشمند نیز کم کم به تکنولوژی ارتباطی 5G مجهز شوند. در حال حاضر تعداد بسیار اندکی گوشی هوشمند وجود دارد که از تکنولوژی ارتباطی 5G پشتیبانی می کند. اما انتظار می رود شرکت های بزرگ تولید کننده گوشی های هوشمند در طی سالهای پیش رو دست به تولید چنین گجت هایی بزنند. لازم به ذکر است اینترنت 5G نیز همانند 4G ممکن است با یکسری اصلاحات و بهینه سازی ها در آینده مواجه شود که نظیر آنها را در 4.5G و 3.75G دیده ایم. اگر قصد خرید گوشی هوشمند را دارید و این سوال برای شما پیش آمده که بهتر است گوشی پیشتبانی کننده 5G خریداری نمایید لازم به ذکر است به اطلاع شما برسانیم به نظر می رسد تا سال 2023 و حتی چند سال پس از آن نتوان در کشور شاهد فراگیر بودن 5G بود.

محمدمهدی مومنی

چندین سال هستش که به صورت حرفه ای و جدی وارد فضای مجازی و کسب و کار اینترنتی شدم.علاقه زیادی به کسب و کارهای اینترنتی دارم و در این چند سال تجربیات زیادی در زمینه های مختلف از جمله تخصص کامل وردپرس،سئو،دیجیتال مارکتینگ،طراحی سایت و ... کسب کردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا