آموزش

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

نرم‌افزار پاورپوینت اجازه تغییر فونت پیش‌فرض را می‌دهد و بدین منظور چندین راه جلوی پای کاربران قرار داده است. شما می‌توانید برای تکست ‌باکس‌ها یک فونت پیش‌فرض جدید تعیین نمایید و در طول ارایه خود از وجود فونت‌های تازه در متن بهره بگیرید. حتی فونت پیش‌فرض تیتر‌ها را تغییر دهید و این سفارشی سازی را به صورت قالب جدید برای استفاده در آینده ذخیره نمایید. اما چگونه؟

تغییر فونت پیش‌فرض در متن و سرتیتر

پاورپوینت دارای یک کتابخانه عظیم از تم‌های مختلف و جذاب است و هر تم برای خود فونت‌های پیش‌فرض اختصاصی دارد. اگر شما از طراحی تم رضایت دارید ولی از فونت آن خوشتان نیامده، کافیست خودتان دست به کار شوید و فونت پیش‌فرض آن را تغییر دهید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار کمک گرفتن از اسلاید مستر پاورپوینت است.

همانطور که مایکروسافت نیز بدان اشاره داشته این بخش کنترل کننده کامل ظاهر یک فایل ارایه است. از رنگ و زمینه گرفته تا افکت‌ها و بخش مهمی چون فونت‌ها. برای دسترسی به اسلاید مستر باید این مسیر را دنبال نمایید. ابتدا پاورپوینت را باز کنید و به تب View بروید و سپس بر روی دکمه Slide Master کلیک نمایید.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟در ادامه یک نمونه از هر اسلاید تم را در پنل سمت چپ مشاهده خواهید کرد. اولین اسلاید را انتخاب نمایید و از تب اسلاید مستر بر روی دکمه Fonts کلیک کنید. یک منوی کشویی ظاهر خواهد شد و لیستی گسترده و مفصل از فونت‌های بدنه و سرتیتر به نمایش گذاشته می‌شود. هر کدام را دوست دارید، انتخاب کنید تا فونت تمام متن ارایه تغییر یابد. همچنین شما می‌توانید با انتخاب گزینه Customize Fonts استایل فونت‌های موجود در لیست را به دلخواه دستکاری کرده و در ارایه به کار بگیرید.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

برای این کار نیز بعد از باز شدن پنجره Create New Theme Fonts می‌توانید استایل فونت سرتیتر و بدنه متن را مجددا تعیین نمایید. به طور همزمان نیز پیش‌نمایشی از هر تغییری که انجام دهید را در پنل سمت راست مشاهده خواهید کرد. بعد از اتمام کار باید اسمی را برای تم تغییر داده شده، انتخاب کرده و با زدن گزینه Save، آن را ذخیره نمایید.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

تغییر فونت از طریق دستور Replace Fonts

پاورپوینت همچنین دارای یک ابزار قدرتمند دیگر است تا به راحتی فونت‌های مختلف را در فایل ارایه پیدا کرده و جایگزین نمایید. برای امتحان این ابزار وارد تب Home شوید و از گروه Editing، فلش کوچک کنار گزینه Replace را بزنید. در این حالت منوی آبشاری ظاهر می‌شود و شما باید گزینه Replace Font را انتخاب نمایید.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

با ظاهر شدن پنجره Replace Font فونتی را که دوست دارید تغییر دهید، پیدا کرده و سپس فونتی را که دوست دارید جایگزین آن نمایید، انتخاب کنید. در نهایت برای اعمال تغییر بر روی دکمه Replace کلیک کنید.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

تغییر فونت پیش‌فرض تکست ‌باکس‌ها

از دیگر امکانات پاورپوینت تغییر فونت پیش‌فرض تکست ‌باکس‌ها است. بدین منظور به تب Insert رفته و دکمه Text Box را پیدا کنید و بر روی آن کلیک نمایید. سپس با کلیک و کشیدن ماوس به اندازه دلخواه محدوده کادر تکست باکس خود را مشخص نمایید. سپس متن مورد نظر خود را در داخل آن تایپ کنید. هنگامی که متن را تایپ کردید، به صورت خودکار فونت پیش‌فرض را به خود خواهد گرفت. این مورد شامل استایل فونت، اندازه و رنگ نیز خواهد شد.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

برای سفارشی کردن فونت و استایل آن به دلخواه خودتان بر روی تکست باکس راست کلیک کرده و از منوی موجود گزینه Set as Default Text Box را انتخاب نمایید. در نهایت بعد از تغییرات مورد نظر و ذخیره آن، هرگاه بار دیگر یک تکست باکس ایجاد کنید از فونت سفارشی شما به صورت پیش‌فرض استفاده خواهد شد.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

ذخیره فونت پیش‌فرض خود به عنوان یک قالب جدید

اگر مایلید تغییرات خود را به عنوان یک الگوی مجزا برای استفاده در آینده ذخیره نمایید، باید به سراغ تب File رفته و گزینه Save As را انتخاب کنید. سپس در گروه Other locations بر روی گزینه Browse کلیک نمایید. در ادامه به پوشه Custom Office Templates بروید.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

معمولا این پوشه در آدرسی مشابه مسیر  C:\Users\user\Documents\Custom Office Templates قرار گرفته است. بعد از یافتن پوشه مورد نظر بر روی فلش کوچک کادر Save as type کلیک کرده تا منوی آن باز شود و سپس گزینه PowerPoint Template را انتخاب نمایید. در نهایت بر روی گزینه Save در گوشه سمت راست پایین پنجره کلیک کنید تا قالب شما با فونت سفارشی جدید ذخیره شود.

چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟چگونه در پاورپوینت فونت‌های پیش‌فرض را تغییر دهیم؟

محمدمهدی مومنی

چندین سال هستش که به صورت حرفه ای و جدی وارد فضای مجازی و کسب و کار اینترنتی شدم.علاقه زیادی به کسب و کارهای اینترنتی دارم و در این چند سال تجربیات زیادی در زمینه های مختلف از جمله تخصص کامل وردپرس،سئو،دیجیتال مارکتینگ،طراحی سایت و ... کسب کردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا