آموزش

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

در این مطلب آموزشی یاد می‌گیرید که چگونه مک او اس (macOS) اپل را در ویندوز روی ماشین مجازی نصب و یک هکینتاش (Hackintosh) مجازی ایجاد کنید.نصب مک او اس در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ سیستم‌عاملی عالی است؛ اما مشکلات و معایب خود را داد. حتی اگر به مایکروسافت و ویندوز ۱۰ علاقه‌مند باشید، بازهم می‌توانید نسخه‌های دیگر سیستم‌عامل از شرکت‌های مختلف را تهیه و امتحان کنید. اما چه راهی امن‌تر و ارزان‌تر از استفاده سیستم‌عامل دلخواه در ماشین مجازی؟ با این روش شما می‌توانید macOS را درون ویندوز ۱۰ اجرا کنید.

به چه فایل‌هایی برای نصب مکینتاش مجازی در ویندوز 10 نیاز داریم؟

قبل از پرداختن به نحوه کار باید ابزارهای ضروری را دانلود و نصب کنید.

این راهنمای آموزشی در مورد چگونگی ایجاد ماشین‌های مجازی macOS با استفاده از هر دو برنامه‌ی ویرچوال باکس (VirtualBox) و وی‌ام‌ویر پلیر (VMware player) است.

برای شروع برنامه‌ی VirtualBox و VMware Player را از لینک‌های گفته‌شده دانلود کنید.

شما همچنین به یک نسخه از macOS هم نیاز دارید. در این آموزش ما از نسخه‌ی موهاوی استفاده کرده‌ایم. توجه داشته باشید که این آموزش در حال حاضر فقط روی کامپیوترهایی که پردازنده‌ی اینتل دارند قابل‌اجرا است. پس این آموزش بر نصب macOS ها در یک ماشین مجازی روی سخت‌افزار اینتل تمرکز خواهد کرد.

دانلود فایل‌های ایمیج macOS

VirtualBox Intel HFS Mojave 10.14.3

Virtualbox Intel APFS Mojave 10.14.3

VMware Player Intel APFS Mojave 10.14.3

VMware Player Patch Tool

(فرق Intel HFS و Intel APFS در نوع فایل سیستم‌ها است. APFS جدیدترین فایل سیستم است که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد)

بعد از دانلود فایل‌های موردنظر روی آن‌ها راست کلیک کرده و آن‌ها را از حالت فشرده خارج کنید. برای مثال، می‌توانید با استفاده از برنامه‌ی رایگان سون زیپ (7Zip) فایل‌ها را از حالت فشرده خارج کنید، تا به فایل موردنظر با پسوند VMDK برسید. فایل اصلی که برای ساخت ماشین مجازی از آن استفاده می‌کنیم.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

چگونه با VirtualBox یک ماشین مجازی macOS بسازیم?

بعد از باز کردن VirtualBox گزینه NEW را انتخاب کنید. در قسمت نام macos را تایپ کنید تا VirtualBox به‌صورت خودکار دیگر مشخصات موردنظر را شناسایی کند. فقط توجه داشته باشید در قسمت version آخرین نسخه موجود از سیستم‌عامل اپل را انتخاب کنید.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

سپس، مقدار RAM ماشین مجازی macOS را تعیین کنید. حداقل میزان رم انتخابی چهار گیگابایت پیشنهاد می‌شود، اما تا جایی که امکان دارد می‌توانید مقدار رم را بیشتر تعیین کنید. به یاد داشته باشید، شما نمی‌توانید حافظه‌ی RAM بیشتری نسبت به سیستم اصلی خود به ماشین مجازی  اختصاص دهید، و حتما باید تقسیم RAM به‌نوعی باشد که سیستم اصلی که در حال اجرای ماشین مجازی است به مشکلی برنخورد.

و درنهایت باید از قسمت hard disk گزینه‌ی Use an existing virtual hard disk file را انتخاب کنید، و سپس  پوشه‌ای را که فایل VMDK را در مرحله‌ی قبل از حالت فشرده خارج کرده‌اید را در این قسمت وارد کنید.

تنظیمات ماشین مجازی برای اجرای macOS Mojave

قبل از شروع به‌کار ماشین مجازی شما باید چند تنظیم مختلف روی آن انجام دهید.

برای شروع تنظیمات، روی ماشین مجازی ساخته‌شده راست کلیک کنید و سپس گزینه Settings را انتخاب کنید.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

وارد قسمت System شده و سپس از بخش boot order گزینه‌ی Floppy را غیرفعال کنید. سپس برسی کنید که تنظیمات قسمت Chipset روی گزینه‌ی ICH9 باشد.

حالا وارد قسمت Processor شوید و مانند تصویر زیر دو هسته را به ماشین مجازی اختصاص دهید. اگر از پردازنده‌ی قدرتمندی مانند core i7 استفاده می‌کنید، می‌توانید تعداد هسته‌ی بیشتری به ماشین مجازی اختصاص دهید. در انتها فراموش نکنید که گزینه‌ی Enable PAE/NX فعال باشد.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

در بخش Display تنظیمات Video Memory را روی ۱۲۸ مگابایت قرار دهید، و درنهایت در قسمت Storage حتما گزینه‌ی Use Host I/O Cache را فعال کنید.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

دستورها خط فرمان برای اجرای macos روی ماشین مجازی

متأسفانه VirtualBox در پیکربندی فعلی نمی‌تواند فایل ایمیج macOS را اجرا کند. البته جایی برای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه می‌توان با چند خط کد این مشکل را حل کرد. برای شروع اول VirtualBox را کاملا ببندید. سپس در بخش جستجوی ویندوز ۱۰ cmd را جست‌وجو کنید و به‌صورت Run as Administrator آن را اجرا کنید.

اولین کدی که باید بعد از بالا آمدن cmd وارد کنید به ترتیب زیر است.

cd "C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\"

سپس دستورها‌ی زیر را به‌صورت خط به خط وارد کنید.

VBoxManage.exe modifyvm "macos" --cpuidset 00000001 000106e5 00100800 0098e3fd bfebfbff

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemProduct" "iMac11,3"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemVersion" "1.0"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiBoardProduct" "Iloveapple"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/DeviceKey" "ourhardworkbythesewordsguardedpleasedontsteal(c)AppleComputerInc"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC" 1


آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

و درنهایت بعد از دیدن نتیجه‌ای مانند تصویر بالا می‌توانید cmd را ببندید.

بوت کردن macOS Mojave در ماشین مجازی

حالا دوباره VirtualBox را اجرا کنید و ماشین مجازی که از قبل ساختید را start کنید.

بعد از start نوشته‌های طولانی در صفحه دیده می‌شوند و سپس به مدت یک یا دو دقیقه، صفحه‌ای خاکستری نمایان می‌شود. سپس صفحه‌ی خوش‌آمد گویی macOS را خواهید دید.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

حالا می‌توانید تنظیمات موردنظر خود را برای بالا آمدن سیستم‌عامل انجام دهید.

توضیح مهم: بعدازاینکه به صفحه‌ی خوش‌آمد گویی رسیدید، بهتر است از این صفحه یک snapshot بگیرید تا در صورت مشکل در اجرای سیستم‌عامل یا تنظیمات اشتباه دوباره به صفحه خاکستری برنگردید. و بعد از نصب و بالا آمدن سیستم‌عامل یک snapshot دیگر بگیرید که با استفاده از آن مستقیم به همان بخش بروید. برای گرفتن snapshot در ماشین مجازی، از مسیر زیر وارد شوید:نصب مک او اس در ویندوز ۱۰

Machine > Take Snapshot

ماوس و صفحه‌کلید کار نمی‌کنند؟

اگر بعد از انجام مراحل بالا ماوس و صفحه‌کلید برای شما کار نکرد باید افزونه مخصوص ماشین مجازی را دانلود کنید.

پس از نصب افزونه، ماشین مجازی را بازکنید. از بخش Settings گزینه‌ی USB را انتخاب کرده و سپس گزینه‌ی USB 3.0 (xHCI) Controller را انتخاب کنید و دکمه ok را بزنید. حالا بدون مشکل از موس و صفحه‌کلید استفاده کنید.

ساخت ماشین مجای macOS Mojave در VMware Workstation Player

اگر VMware را به VirtualBox ترجیح می‌دهید، می‌توانید ماشین مجازی را با کمی تغییرات در VMware اجرا کنید. قبل از اینکه ماشین مجازی موردنظر را بسازیم اول باید فایل‌های مربوط‌به پچ کردن آن را اجرا کنیم.

برای شروع پچ کردن از فهرست دانلود که در اول متن قرارداد، از بخش VMware Player Intel APFS Mojave 10.14.3 فایل VMware Player Patch Tool را دانلود کنید. سپس به محل دانلود فایل رفته و فایل را از حالت فشرده خارج کنید. سپس فایل پچ را به پوشه‌ای که VMware در آن نصب‌شده منتقل کنید. نرم‌افزار VMware را کاملا ببندید و روی فایل پچ راست کلیک کرده و گزینه‌ی Run as Administrator را انتخاب کنید. سپس یک پنجره بازخواهد شد و عملیات پچ شروع می‌شود. وقتی پچ کامل شد VMware را بازکنید.

توجه داشته باشید اگر با پیغام File not Found رو‌به‌رو شده‌اید به این دلیل است که پوشه‌ای که فایل پچ را در آن کپی کردید ربطی به پوشه اصلی VMware ندارد. (VMware به‌صورت پیشفرض در درایو C نصب می‌شود)

ساخت ماشین مجازی macOS Mojave در VMware

بعدازاینکه VMware را باز کردید، گزینه‌ی Create a New Virtual Machine را انتخاب کنید و سپس I will install the operating system later را انتخاب کنید. حالا از قسمت version گزینه‌ی Apple Mac OS X را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه باید نسخه‌ی Version to macOS 10.14 برای شما نشان داده شود. اگر نسخه‌ای به‌غیراز نسخه‌ی بالا در ماشین مجازی دیدید به این معنی است که پچ به خوبی انجام‌نشده است.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

حالا باید نامی برای ماشین مجازی انتخاب کنید. پیشنهاد ما macOS است. پس از انتخاب نام، یک کپی از مسیر نصب ماشین مجازی را درجایی ذخیره کنید چون در مراحل بعد باید کمی ویرایش روی آن انجام دهیم.نصب مک او اس در ویندوز ۱۰

در مرحله‌ی بعد از تعیین هارددیسک مجازی گزینه‌ی Store virtual disk as a single file را حتما فعال کنید. توجه داشته باشید بعد از تمام شدن تنظیمات این مرحله، ماشین مجازی را هنوز اجرا نکنید.

ویرایش تنظیمات macOS در ماشین مجازی

قبل از راه‌اندازی ماشین مجازی باید مشخصات سخت‌افزاری را تنظیم و همچنین مسیر فایل macOS VMDK را هم مشخص کنید.

در صفحه اصلی VMware روی اسم ماشین مجازی ساخته‌شده راست کلیک کرده و تنظیمات سخت‌افزاری را مانند تنظیماتی که در VirtualBox آموزش دادیم تنظیم کنید. بهتر است برای دست‌یافتن به نتیجه‌ی بهتر حداقل میزان رم روی چهار گیگابایت باشد. در بخش Processors تنظیمات هسته‌های پردازشی را روی دو تنظیم کنید. حالا وارد بخش (Hard Disk (SATA شوید و هاردی را که ماشین مجازی ساخته است پاک‌کنید. سپس از قسمت Add > Hard Disk > SATA (Recommended) > Use an existing disk فایل مجازی سیستم‌عامل macOS که با پسوند VMDK مشخص‌شده است را انتخاب کنید.

آموزش نصب مک او اس در ویندوز ۱۰ روی ماشین مجازی

ویرایش فایل VMX

قبل از اجرای مرحله‌ی آخر باید مسیری را که از قبل ذخیره کرده‌اید را بازکنید و تغییراتی روی آن انجام دهید. نصب مک او اس در ویندوز ۱۰

مسیر پیش‌فرض به‌صورت زیر است (برای راحتی کار می‌توانید به مسیری که در مرحله قبل  ذخیره کردید مراجعه کنید)

C:\Users\YOURNAME\Documents\Virtual Machines\YOUR MAC OS X FOLDER

وقتی وارد پوشه‌ی موردنظر شدید باید فایل macOS.vmx را پیدا و آن را به‌وسیله‌ی نوت پد بازکنید. به انتهای فایل رفته و دستور زیر را در آخر صفحه تایپ و سپس فایل را ذخیره کنید.

smc.version = "0

نصب Install VMware Tools در ماشین مجازی

اگر یادتان باشد در فهرست دانلود فایل‌های موردنیاز فایلی به نام VMware patch tool وجود داشت که افزونه‌ای برای عملکرد صحیح ماوس و صفحه‌کلید و تنظیمات گرافیکی است. برای فعال کردن این افزونه مراحل زیر را دنبال کنید:

Player > Removable Devices >  CD/DVD (SATA) > Settings

حالا از قسمت Use ISO image file فایل VM Tool New.ISO را که قبلا دانلود کردید، انتخاب و سپس گزینه‌ی OK را بزنید.

حالا روی دسکتاب شما آیکونی به نام VMware Tools drive اضافه می‌شود. روی آن دوبار کلیک و سپس گزینه‌ی Install VMware Tools را انتخاب کنید. احتمالا در زمان نصب چند پیغام امنیتی هم دریافت خواهید کرد؛ که باید برای حذف این پیغام‌ها باید به مسیر زیر بروید:

Open Security Preferences > Allow

حالا تمام تغییرات را ذخیره و ماشین مجازی را اجرا کنید.

مشکلات احتمالی

احتمالا در نصب و راه‌اندازی مک او اس روی ماشین مجازی به مشکلاتی برخواهید خورد.

  • اگر ماشین مجازی اجرا نشد، شاید نیاز است تا دوباره تنظیمات و فایل‌های پچ را بازبینی کنید.
  • اگر با پیغام «Mac OS X is not supported with binary translation» رو‌به‌رو شده‌اید. باید از بخش تنظیمات BIOS/UEFI گزینه‌ی virtualization را فعال کنید.
  • اگر در زمان اجرا با اخطار «(VMware Player unrecoverable error: (vcpu-0» مواجه شدید باید برسی کنید که آیا ویرایش فایل macOS.vmx به خوبی صورت گرفته است یا خیر.

در انتها باید به این نکته‌ی مهم توجه کرد که استفاده از هر سیستم‌عاملی در ماشین‌مجازی تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند تجربه‌ی واقعی از کار با آن سیستم‌عامل در سخت‌افزار واقعی را به کاربر منتقل کند.

محمدمهدی مومنی

چندین سال هستش که به صورت حرفه ای و جدی وارد فضای مجازی و کسب و کار اینترنتی شدم.علاقه زیادی به کسب و کارهای اینترنتی دارم و در این چند سال تجربیات زیادی در زمینه های مختلف از جمله تخصص کامل وردپرس،سئو،دیجیتال مارکتینگ،طراحی سایت و ... کسب کردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا