آموزشراهنمای خرید

راهنمای خرید لپ تاپ

لپ تاپ یکی از وسیله هایی است که اکثر افراد به آن نیاز دارند. همانطور که می دانید لپ تاپ ها انواع مختلفی دارند که می بایست در هنگام انتخاب و خرید به آنها توجه کرد. توجه به این موارد می تواند ما را در خریدی آگاهانه و مناسب یاری نماید. با توجه به اینکه قرار است ساعات زیادی را با این وسیله کار کنیم بهتر است مناسب ترین انتخاب ممکن را داشته باشیم تا احساس راحتی در هنگام کار با آن داشته باشیم. با راهنمای خرید لپ تاپ در خدمت شما عزیزان هستیم.

موارد قابل توجه در هنگام خرید لپ تاپ

انتخاب و خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب بسیار ضروری است. زیرا علاوه بر هزینه بالا، مستقیما با کیفیت کار ما نیز در ارتباط است. به همین جهت تصمیم گرفتیم تا مقاله ای تحت عنوان راهنمای خرید لپ تاپ آماده کنیم. در ادامه مطلب، موارد قابل توجه در هنگام خرید لپ تاپ آورده شده است:

 • نحوه عملکرد و قدرت پردازشی لپ تاپ
 • اندازه، کیفیت و نوع صفحه نمایش
 • جنس بدنه، وزن و سبک طراحی آن
 • ظرفیت، نوع و کارایی باتری لپ تاپ
 • ظرفیت و نوع هارد دیسک
 • نوع کیبورد و تاچ پد لپ تاپ
 • پورت ها و امکانات جانبی لپ تاپ
 • کیفیت و بلندی صدای لپ تاپ
 • کیفیت و کارایی دوربین لپ تاپ
 • سیستم عامل موجود بر روی لپ تاپ
 • شرکت و برند تولید کننده لپ تاپ
 • پشتیبانی نرم افزاری و درایورها
 • گارانتی و پشتیبانی سخت افزاری
 • امکانات و ویژگیهای خاص

عملکرد و قدرت پردازشی لپ تاپ

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشت میزان قدرت و عملکرد پردازشی لپ تاپ است. دو عامل CPU و RAM نقش بسیار ویژه ای در این موضوع دارند. در واقع بخش قابل توجهی از قدرت پردازشی لپ تاپ به این دو سخت افزار وابسته است. در زیر توضیحات لازم جهت تشخیص و بررسی عملکرد پردازشی لپ تاپ آورده شده است.

راهنمای خرید لپ تاپ

سی پی یو : پردازنده یا CPU بالاترین نقش را در تعیین میزان قدرت پردازشی لپ تاپ دارد. این سخت افزار هر قدر قدرتمندتر باشد عملیات ها با سرعت بالاتری انجام شده و عملکرد پردازشی بالاتر خواهد رفت. دو شرکت Intel و AMD به عنوان عمده تولید کننده سی پی یو در جهان مطرح هستند که هر کدام ویژگی منحصربفرد خود را دارند. پیشنهاد می کنیم لپ تاپ های با پردازنده Intel را برای خرید انتخاب کنید. علت این پیشنهاد این است که شرکت اینتل در طی دهه اخیر توانسته پیشرفت بهتری را نسبت به شرکت AMD داشته باشد. پردارنده های اینتل برای لپ تاپ ها معمولا از سری Core هستند. سری Core با نام های Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 موجود هستند که هرقدر سری آنها بالاتر می رود دارای قدرت بالاتری هستند. البته در هر سری انواع مختلف وجود دارند که نسل و قدرت پردازشی آنها نیز مطرح است. سایت CPU Benchmark پردازنده ها را از لحاظ عملکرد و قدرت رده بندی کرده است که می توانید از این اطلاعات برای تعیین و تشخیص عملکرد و قدرت سی پی یو استفاده نمایید.

راهنمای خرید لپ تاپ

رم : حافظه موقت یا رم ( RAM ) نقش مهمی در توان و عملکرد لپ تاپ دارد. در برخی مواقع مانند مرور صفحات وب، رم حتی از سی پی یو نیز نقش مهمتری در عملکرد سیستم دارد. مقادیر رم ها معمولا بصورت زوج بوده و در حال حاضر برای لپ تاپ ها معمولا از 4 گیگابایت تا 16 گیگابایت متغیر است.

اندازه، تراکم پیکسلی، کیفیت و نوع صفحه نمایش

با توجه به اینکه تصویر ملموس ترین خروجی لپ تاپ است، اندازه، کیفیت و نوع صفحه نمایش از اهمیت بالایی برخوردار است. هر قدر اندازه صفحه نمایش لپ تاپ بزرگتر باشد کار با آن راحتتر بوده و چشم ها کمتر اذیت می شوند. علاوه بر این تراکم پیکسلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. هر قدر تراکم بالاتر رود کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. نوع پنل صفحه نمایش نیز بسیار مهم است. در حال حاضر معمولا از پنل های TN و IPS در ساخت لپ تاپ ها بهره گرفته می شود. پنلهای TN کم کیفیت و پنل های IPS باکیفیت هستند. مهمترین تفاوت آنها نیز در زاویه نمایش تصویر است که پنل های IPS زاویه دید گسترده تری نسبت به پنل های ارزان قیمت TN دارند. همچنین قابلیت مات بودن صفحه نمایش برای افرادی که در زیر نورآفتاب با لپ تاپ کار می کنند می تواند اهمیت بالایی داشته باشد. زیرا پنل های تصویری مات نور را منعکس نمی کنند و تصویر واضح تری در محیط های پرنور به چشم ما می رسانند.

جنس بدنه، وزن و سبک طراحی آن

جنس بدنه اهمیت بالایی دارد. معمولا در ساخت بدنه از پلاستیک، فلز و شیشه استفاده می شود. می توان گفت بسیاری از لپ تاپ هایی که با بدنه فلزی ساخته می شوند دارای کیفیت بالاتری هستند اما نمی توان این موضوع را نیز انکار کرد که برخی از لپ تاپ ها با بدنه پلاستیکی نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند. همچنین وزن لپ تاپ می تواند اهمیت داشته باشد که پیشنهاد می کنیم بر روی این موضوع حساسیت بالایی نشان ندهید. زیرا لپ تاپ های سبک وزن معمولا از امکانات بالایی برخوردار نیستند. ضمن اینکه تفاوت خیلی زیادی با هم ندارند. سبک طراحی نیز بسیار مهم است زیرا زیبایی لپ تاپ یکی از فاکتورهای انتخاب در هنگام خرید لپ تاپ است.

ظرفیت، نوع و کارایی باتری لپ تاپ

معمولا افرادی که از لپ تاپ در محیط های خارجی استفاده می کنند ظرفیت و کارایی باتری برای آنها اهمیت بالایی دارد. تنها ظرفیت اسمی لپ تاپ مطرح نیست بلکه می بایست مقدار شارژدهی آنها را بدست آورد. قاعدتا هر قدر لپ تاپ تحت فشارهای پردازشی باشد مصرف انرژی آن بیشتر باشد. همچنین مقدار نور صفحه نمایش نیز در میزان شارژدهی موثر است. اگر می خواهید مدت زمان بیشتری با باتری کار کنید می بایست در هنگام خرید به میزان شارژدهی توجه کرده و همچنین در موقع کار با آن سعی کنید بهینه ترین استفاده را داشته باشید.

ظرفیت، نوع و سرعت هارد دیسک

ظرفیت هارد دیسک برای برخی از افراد که اطلاعات زیادی دارند بسیار مهم است. اما موارد مهم دیگری نظیر نوع و سرعت دیسک نیز مطرح است. در طی سالهای اخیر علاوه بر هارد دیسک های SATA ، دیسک های جامد نیز معرفی شده اند که سرعت بالاتری نسبت به هارد دیسک ها دارند. معایب دیسک های جامد که به SSD معروف هستند هزینه بالای آنهاست.

نوع کیبورد و تاچ پد لپ تاپ

یکی دیگر از موارد در لپ تاپ ها، نوع کیبورد و تاپ پد است. معمولا کیبوردهای جزیره ای به همراه کیبورد عددی محبوب تر از مدل های دیگر است. البته در لپ تاپ های کوچک امکان پیاده کردن چنین طرحی وجود ندارد. تاچ پد نیز برای برخی افراد مهم است. امکاناتی نظیر درک چند لمسی و حساسیت بالا از جمله موارد مهم در تاچ پد هستند.

پورت ها و امکانات جانبی لپ تاپ

وجود پورت های متعدد یکی از مواردی است که کاربران به آنها علاقه مند هستند. البته در نقطه مقابل در برخی مواقع سبک طراحی لپ تاپ اجازه وجود پورتهای متعدد را نمی دهد. اگر برای شما وجود پورتهای متعدد مانند پورت USB اهمیت دارد حتما این موضوع را مدنظر داشته باشید چون در هنگام کار با لپ تاپ اهمیت خود را آشکار خواهد کرد.

کیفیت و بلندی صدای لپ تاپ

همه ما می دانیم که نباید از لپ تاپ انتظار وجود صدای بالا را داشت اما در برخی مدل ها بهبود قابل توجهی مشاهده شده است. پیشنهاد می شود در هنگام خرید لپ تاپ، بیشتر به کیفیت صدا توجه کنید تا به بلندی صدا.

کیفیت و کارایی دوربین لپ تاپ

در لپ تاپ ها معمولا از دوربین با کیفیت متوسط استفاده می شود و نباید انتظار کیفیت بسیار بالا از آنها داشت. اگر کیفیت تصویر دوربین اهمیت بالایی برای شما دارد قبل از خرید، مشخصات و کیفیت دوربین را مورد بررسی قرار دهید.

سیستم عامل موجود بر روی لپ تاپ

برخی از لپ تاپ ها به همراه سیستم عامل عرضه می شوند. متاسفانه بسیاری از این سیستم عامل ها بخصوص ویندوز از نوع ارزان بوده و کارایی خوبی ندارد. پیشنهاد ما این است لپ تاپ هایی که بدون سیستم عامل هستند را انتخاب کرده و در صورت تمایل ویندوز با لایسنس مناسب برای آن تهیه نمایید.

شرکت و برند تولید کننده لپ تاپ

معمولا اجزای داخلی لپ تاپ تفاوت زیادی به لحاظ تولید کننده ندارند و به سفارش برند تولید کننده به آنها داده می شود. اما موضوعی که اهمیت بالایی دارد این است که پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری آنها به چه طریقی انجام می شود.

پشتیبانی نرم افزاری و درایورها

این مورد اهمیت بسیار بالایی دارد. معمولا لپ تاپ هایی که با ویندوز ارائه می شوند در پشتیبانی نرم افزاری و درایورها با محدودیت مواجه خواهیم شد. برای مثال اگر لپ تاپ ما با ویندوز 8.1 ارائه شده، سایت تولید کننده تنها بسته های نرم افزاری آن نسخه از سیستم عامل را منتشر می کند. در اینصورت اگر بخواهیم ویندوز خود را به 10 ارتقا دهیم ممکن است نتوانیم درایورها و نرم افزارها را با پشتیبانی مناسب دریافت کنیم. این در حالیست که معمولا لپ تاپ های بدون سیستم عامل برای اغلب سیستم عامل ها بسته های نرم افزاری را ارائه می کنند.

گارانتی و پشتیبانی سخت افزاری

این موضوع بخصوص در کشور ما که تحت تحریم قرار دارد بسیار مهم و اساسی است. بنابراین خرید لپ تاپ هایی که تحت پشتیبانی و گارانتی رسمی شرکت تولید کننده قرار دارد بسیار معقول تر است. زیرا در صورت بروز مشکل سخت افزاری نگرانی کمتری در این باره خواهیم داشت.

امکانات و ویژگیهای خاص

برخی از لپ تاپ امکانات خاصی را بر روی تولیدات خود عرضه می کنند. این امکانات و ویژگیها می تواند در هر بخش از لپ تاپ وجود داشته باشد. ویژگیهایی نظیر سنسور تشخیص اثر انگشت و تشخیص صورت، ضد لک بودن بدنه و بسیاری دیگر.

جمع بندی راهنمای خرید لپ تاپ

در انتهای مطلب راهنمای خرید لپ تاپ لازم به ذکر است قبل از هر گونه اقدام به خرید لپ تاپ، بهتر است نیاز خود را در نظر گرفته و بر اساس آن اقدام به خرید نماییم. تناسب لپ تاپ با شرایط ما بسیار مهم است و باید در هنگام خرید در نظر گرفته شود. در انتها اگر نظر و یا سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کرده و ما را در بهبود کیفیت این مقاله یاری نمایید.

صادق محمدزاده

حدود 5 سال است که بــصورت تخصـصی و حـرفه ای در حـوزه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت مـی کند و تجربه همکاری با ده ها رسانه بزرگ اینترنتی را در کارنامه خود دارد. صادق سالـــهاست که یکی از بـرتـرین ها در زمینه تولید محتوای حرفه ای مطابق با الگوریتم های موتورهای جستجوگر در کشور است. همچنین حدود 2 سال است که بصورت جدی پروژه های سئو و بهینه سازی مجموعه بیست اسکریپت را مدیریت می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا