آموزش

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

با استفاده از نسخه جدید iOS و مک دیگر نیازی نیست نگران از دست رفتن پیغام‎ها و فایل‎های خود در برنامه Messages باشید. همگام سازی Messages

با استفاده از iOS 11 و macOS High Sierra، برنامه‌ی پیام‌رسان اپل ویژگی مفید و جدیدی برای همگام‎سازی با iCloud فراهم کرده است که Messages on iCloud نامیده می‎شود. با استفاده از این ویژگی، هنگام ساین شدن در یک دستگاه دیگر، تمام گفتگوهای شما به‌طور خودکار از طریق iCloud همگام سازی و به‌صورت خودکار در برنامه Messages روی دستگاه جدید ظاهر می‎شود.

همانند iCloud Photo Library، ویژگی Messages on iCloud، مکالمات را نگهداری و پیوست‎ و ضمیمه‎ها را به‌طور مداوم در تمام دستگاه‎های آیفون، آیپد، آیپاد تاچ و مک همگام سازی می‎کند تا با این روش به حافظه ذخیره‌سازی کمک کند.

با توجه به قابلیت Messages on iCloud، اگر اقدام به پاک کردن یک پیام ناخوشایند در قسمت رونوشت دستگاه خود کنید، آن پیام به‌طور خودکار از تمام دستگاه‎های دیگر که با آی‎دی خود ساین شده‌اید، حذف خواهد شد.

در اینجا نحوه راه‎اندازی و استفاده از قابلیت Messages on iCloud آموزش داده می‎شود.

البته قبل از شروع آموزش باید موارد زیر را تهیه کنید:

  • آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ همراه با سیستم عامل iOS 11 یا بالاتر
  • مک همراه با سیستم عامل macOS High Sierra یا بالاتر

البته این ویژگی در حال حاضر به‌طور مستقیم از اپل واچ پشتیبانی نمی‎کند.

مزایای استفاده از Messages on iCloud

همانطور که ذکر شد، این ویژگی تمام سابقه پیام‎های شما را در iCloud ذخیره می‎کند؛ بنابراین تمام مکالمات و ضمیمه‎ها هنگام ورود به اپلیکیشن Messages  در یک دستگاه جدید در دسترس خواهند بود.

اپلیکیشن Messages آخرین چت و گفتگوهای موجود در دستگاه جدید یا دیگر آی‎دیوایس‎ها را به واسطه بارگذاری در iCloud دریافت می‎کند. این فرآیند به شما اجازه می‎ده از فضای حافظه خود در آیفون، آیپد، آیپاد تاچ و مک صرفه‌جویی کنید.

همچنین قابلیت Messages on iCloud، باعث می‎شود که پشتیبان گیری iCloud را با حجم کمتر و سرعت بیشتر انجام دهید.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

اگر فقط iCloud در دسترس باشد و به اینترنت متصل باشید، از پایگاه داده Messages در دستگاه iOS در iCloud، پشتیبان و بک‎آپ گرفته نمی‎شود؛ بنابراین شاید مهمتر از همه این باشد که Messages on iCloud کمک می‎کند اندازه و حجم پایگاه داده Messages را روی دستگاه خود کنترل کنید.

Messages برای نگه داشتن پیام‎های پاک‌شده در پایگاه داده‌ی خود مشکل دارد و عملکرد مطلوبی نشان نمی‎دهد، به عبارت دیگر سیستم عامل iOS گفتگوها و پیوست‎ها را به خاطر کمبود فضای ذخیره‌سازی آی‎دیوایس حذف می‎کند، تا پایگاه داده Messages را بهینه کند. با عملکرد Messages on iCloud، این مشکلات ذخیره‌سازی بر طرف می‎شوند.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

به‌طور مثال، اگر آیفون خود را از دست دادید یا به‌طور تصادفی همه چیز پاک شد، به‌سادگی در دستگاه جدید خود وارد شوید و ساین کنید تا کلیه چت‎های خود را از iCloud بارگیری کنید.

از همه مهم‌تر، هنگام استفاده از این ویژگی مجبور نیستید حریم خصوصی و امنیت خود را از دست بدهید. با استفاده از Messages on iCloud، مشابه گذشته تمام چت‎ها به‌طور کامل رمزگذاری می‎شوند.

نحوه فعال کردن Messages on iCloud

باید این قابلیت را به‌طور جداگانه در هر آیفون، آیپد، آیپاد لمسی یا مک خودتان فعال کنید.

آیفون و آیپد

۱- به Settings آی‎دیوایس خود بروید.

۲- روی Messages کلیک کنید.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

۳- گزینه Messages on iCloud را روشن کنید.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

اولین باری که این ویژگی را فعال می‎کنید، دستگاه شما باید پایگاه داده Messages را به iCloud آپلود کند. بسته به تعداد چت و پیوست‎هایی که در Messages دارید، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

مک

۱- Messages را روی مک خود اجرا کنید.

۲- Preferences را از منوی بالای صفحه برنامه Messages انتخاب کنید.

۳- در پنجره‌ی مربوط به تنظیمات Messages، روی زبانه Accounts کلیک کنید.

۴- اکانت iMessage خود را از لیست سمت چپ انتخاب کنید و گزینه «Enable this account» را اگر خاموش و غیر فعال است، تیک بزنید.

۵- سپس گزینه «Enable Messages on iCloud» را تیک بزنید.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

Messages شروع به دانلود و دریافت آرشیو گفتگوی خود از iCloud می‎کند که ممکن است بسته به تعداد مکالمه‎ها و ضمیمه‎های ذخیره‌شده در حساب اپل آی‎دی، طول بکشد.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

اگر در حال حاضر Messages on iCloud در آیفون، آیپد، آیپاد لمسی یا مک فعال شده باشد، Messages ممکن است پیغامی مبنی بر فعال کردن این قابلیت در مک نمایش دهد و بالعکس.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

اگر روی دکمه Allow کلیک کنید، یعنی اینکه قابلیت Messages on iCloud را فعال کرده‌اید.

نحوه همگام سازی دستی Messages به iCloud

قبل از خاموش کردن Messages on iCloud در تمام دستگاه‎های خود، ایده خوبی است که برنامه Messages یک همگام‎سازی نهایی با iCloud داشته باشد.

آیفون و آیپد

۱- Settings را در آی‎دیوایس خود اجرا کنید.

۲- روی Messages کلیک کنید.

۳- روی لینک «Sync Now» زیر Messages on iCloud کلیک کنید.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

توجه: تاریخ و زمان آخرین همگام سازی زیر لینک «Sync Now» قابل مشاهده است.

این پیغام باعث می‎شود اطمینان پیدا کنید که پایگاه داده Messages در iCloud را بروزرسانی کرده‌اید که این عمل به نوبه خود مفید است. البته اگر Messages on iCloud را فعال نکرده باشید، این گزینه را مشاهده نخواهید کرد.

نحوه غیر فعال کردن Messages on iCloud

می‎توانید Messages on iCloud را تنها برای دستگاه فعلی خود غیر فعال کنید یا آن را یک بار در تمام دستگاه‎های آیفون، آیپد، آیپاد لمسی و مک که قبلا آن را فعال کرده بودید، غیر فعال کنید.

آیفون و آیپاد

۱- Settings را در آی‎دیوایس خود اجرا کنید.

۲-  روی Messages کلیک کنید.

۳- گزینه Messages on iCloud را به حالت خاموش و غیر فعال ببرید.

در این لحظه پیغامی ظاهر می‎شود و می‎پرسد که آیا می‎خواهید این قابلیت را تنها در این دستگاه خاموش شود یا در تمامی دستگاه‎ها غیر فعال شود.

آموزش همگام سازی Messages در تمام دستگاه‌های اپل

با توجه به سلیقه خود می توانید یکی از گزینه‎های زیر را انتخاب کنید:

  • Disable This Device، با این انتخاب، قابلیت Messages on iCloud تنها در این دستگاه غیر فعال می‎شود.
  • Disable All، با انتخاب این گزینه، قابلیت Messages on iCloud در تمام دستگاه‎ها غیر فعال خواهد شد.

همچنین می‎توانید با انتخاب گزینه Cancel از انجام این عمل جلوگیری کنید.

با خاموش کردن این ویژگی دستگاه شما آخرین اطلاعات Messages را دانلود می‎کند. با غیر فعال کردن Messages on iCloud، اطلاعات و داده‎های مربوط به برنامهMessages دانلود خواهد شد و دیگر با iCloud هماهنگ نمی‌شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، پیش از اینکه این ویژگی را غیر فعال کنید، Messages را به‌طور دستی با iCloud همگام کنید. تاریخ و زمان آخرین همگام سازی در زیر لینک «Sync Now» در قسمت تنظیمات و سپس Messages در آیفون، آیپد و آیپاد لمسی  یا در پنجره تنظیمات Messages مک قابل مشاهده خواهد بود.

مک

۱- برنامه Messages را در مک اجرا کنید.

۲- از منوی Messages، Preferences را انتخاب کنید.

۳- روی زبانه Accounts، در قسمت تنظیمات Messages کلیک کنید.

۴- تیک گزینه «Enable Messages on iCloud» را بردارید تا این ویژگی غیر فعال شود.

اگر Messages on iCloud در دستگاه های دیگر فعال باشد، مک از شما خواهد پرسید که آیا می‎خواهید این ویژگی را فقط برای این کامپیوتر غیر فعال کنید یا برای همه دستگاه‎های خود.

محمدمهدی مومنی

چندین سال هستش که به صورت حرفه ای و جدی وارد فضای مجازی و کسب و کار اینترنتی شدم.علاقه زیادی به کسب و کارهای اینترنتی دارم و در این چند سال تجربیات زیادی در زمینه های مختلف از جمله تخصص کامل وردپرس،سئو،دیجیتال مارکتینگ،طراحی سایت و ... کسب کردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا