آموزشسئو

سرچ گوگل

همانطور که می دانید گوگل بهترین موتور جستجوگر دنیاست. زمانی که چیزی را در گوگل سرچ می کنیم معمولا میلیون ها و یا حتی میلیاردها نتیجه در نتایج جستجو نمایش داده می شود. از بین این همه نتایج تنها شاید چند مورد آن، چیزی باشد که به دنبالش هستیم. به همین جهت و برای رسیدن به نتیجه مورد نظر در سرچ گوگل می بایست یکسری موارد را در نظر داشته و آنها را به کار بگیریم. در این مطلب روشهای جستجو در گوگل مطرح خواهد شد.

عملکرد ساختاری سرچ گوگل

طبق گفته گوگل ( How Google Search Works ) برای یک سرچ ساده، هزاران و حتی میلیون ها مطلب مشابه وجود دارد. برای درک بهتر موضوع، باید با عملکرد و ساختار موتور جستجوگر گوگل آشنا شویم. در ابتدا چیزی که مطرح است خزنده ها و مرحله جمع آوری اطلاعات از سایت ها و منابع مختلف است. به اینصورت که ربات های خزنده گوگل، صفحات و مطالب سایت های موجود در سطح وب را در سیستم خود فهرست می کند. در قدم بعدی با کمک الگوریتم های گوگل ، نتایج رتبه بندی می شوند. در مرحله آخر نیز بنابه موضوع و تنوع آن، نتیجه به جستجوکننده نمایش داده می شود.

روشهای جستجو در گوگل

روشهای جستجو در گوگل چند حالت دارد. در حالت کلی، دو مدل استاندارد و حرفه ای وجود دارند. زمانی که به نتایج نسبتا عمومی نیاز داریم بهتر است از مدل استاندارد استفاده نماییم. اما زمانی که به نتایج دقیق، تخصصی و با جزئیات کامل نیاز داریم بهتر است از مدل حرفه ای در سرچ گوگل استفاده نماییم. روش استاندارد روشی است که مجموعه قواعد کلی و اولیه را در هنگام جستجو در گوگل باید رعایت کرد. روش حرفه ای نیز مجموعه روشهایی است که بواسطه آن می توان به نتایج دقیق تر و کنترل شده تری دست پیدا کرد. در ادامه هر دو روش را توضیح خواهیم داد.

سرچ استاندارد در گوگل

جالب است بدانید بسیاری از اطلاعات مانند آب و هوا، ترجمه، محاسبات ریاضی، قیمت ارز و صدها مورد دیگر توسط گوگل ارائه می شود و نیازی به ارجاع از گوگل به سایت های دیگر نیست. البته در برخی از آنها، اطلاعات مورد نیاز از سایتهای عامل برداشته شده و در صفحه اول نتایج به کاربر نمایش داده می شود.

مشاهده وضعیت آب و هوا در گوگل

برای مثال قصد داریم وضعیت آب و هوایی شهر تهران را بررسی کنیم. برای اینکار تنها کافیست عبارت Tehran Weather را در گوگل جستجو کنیم. خواهید دید وضعیت فعلی و پیش بینی هواشناسی تهران نمایش داده خواهد شد.

سرچ گوگل

ماشین حساب گوگل

برای اینکار تنها کافیست یک مقدار جمع، ضرب و مانند آنها را در گوگل وارد کنید. برای مثال 2+2 را وارد کنید مشاهده خواهید کرد که نتیجه این مقدار به همراه ماشین حساب در نتایج جستجو نمایش داده می شود.

سرچ گوگل

مشاهده قیمت انواع ارز در گوگل

برای مثال عبارت Dollar یا Euro را در گوگل سرچ کنید. اگر با آی پی ایران باشید خواهید دید که قیمت ارز بصورت ریال برای شما نمایش داده می شود. همچنین با ابزار آن می توانید از قیمت انواع ارزها به ریال یا واحدهای دیگر مطلع شوید.

سرچ گوگل

روشهای جستجو در گوگل

موارد فوق تنها چند نمونه از امکانات جالب در سرچ گوگل است. اما اگر از این موارد بگذریم یک بحث اساسی به نام روشهای جستجو در گوگل مطرح می شود. این موردی است که اکثر ما با آن سروکار داریم و تسلط بر آن، اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد. در حالت عادی وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می کنیم همه نتایج مرتبط با آن نمایش داده می شود. در چنین مواقعی بهتر است عبارات را بصورتی جستجو کنیم که مناسب ترین باشد. برای مثال اگر قصد خرید هاست را داریم بهتر است عباراتی نظیر خرید هاست را جستجو کنیم. زیرا در صورت جستجوی کلماتی نظیر هاست ، ممکن است نتایجی برای ما ظاهر شود که با خواسته ما مطابقت ندارد. در زیر بصورت کامل روشهای جستجو در گوگل را شرح می دهیم:

 • جستجو در بخش های مختلف مانند تصاویر، ویدئوها، اخبار و …
 • تنظیمات و ابزارهای سرچ گوگل مانند زبان، سابقه، اندازه، رنگ، ساختار و …

همه چیز در مورد جستجو در بخش تصاویر گوگل

اگر به دنبال تصویر خاصی برای مثال تصویر گل هستید. پس از جستجو در گوگل، بر روی گزینه Images کلیک نمایید. در این بخش می توانید نمایش تصاویر را بر اساس اندازه، رنگ، نوع، زمان و … تنظیم نمایید. همچنین توسط آیکن موجود در فیلد جستجوی گوگل می توانید با پیوست و یا آدرس دهی تصویر، تصاویر مشابه را در وب پیدا کنید.

همه چیز در مورد جستجو در بخش ویدئوهای گوگل

در این بخش نیز بر اساس مواردی نظیر زمان ویدئو، کیفیت، سورس و … می توان تنظیمات را انجام داد.

سرچ حرفه ای در گوگل

سیستم سرچ گوگل یکسری راهکارها و روشهایی را در اختیار ما قرار داده تا بتوانیم سرچ حرفه ای در گوگل انجام دهیم. در زیر به چند مورد مهم از آنها اشاره شده است:

 • جستجو بر اساس فرمت فایل
 • جستجوی تعریف عبارت و کلمه
 • جستجو بر اساس پروتکل ها و ساختار آدرس
 • جستجوی بر اساس نتایج محلی و پسوند سایت
 • جستجو بر اساس نویسنده و مالک محتوا یا اثر
 • جستجو در محتوا شبکه های اجتماعی
 • جستجوی صفحات یک سایت مشخص
 • جستجو با فاکتورگیری عبارات
 • جستجوی با دقت بالاتر برای عبارات

جستجو در گوگل بر اساس فرمت فایل

برای اینکار تنها کافیست پس از عبارت مورد جستجو، مقدار filetype:pdf را نیز در ادامه قرار دهید. توجه داشته باشید بجای pdf می بایست فرمت و پسوند فایل مورد نظر را وارد نمایید. برای مثال filetype:ppt و صدها مورد دیگر …

مثال 1 : قانون مالیات بر ارزش افزوده filetype:pdf

مثال 2 : سئو چیست filetype:ppt

جستجوی تعریف عبارت و کلمه در سرچ گوگل

برای اینکار تنها کافیست مقدار :define را قبل از عبارت یا کلمه مورد نظر وارد نمایید. برای مثال define:seo

جستجو در گوگل بر اساس پروتکل ها و ساختار آدرس

برای مثال قصد داریم صفحاتی که با پروتکل https با آدرس بیست اسکریپت در گوگل ایندکس شده اند را مشاهده کنیم. برای اینکار کافیست مقدار site:20script.ir -inurl:https را در جستجوی گوگل وارد نمایید.

جستجو بر اساس نتایج محلی و پسوند سایت در گوگل

این مورد فعلا در کشور ما استفاده و کاربرد مناسبی ندارد. اما برای اطلاع باید ذکر کنیم که برای انجام اینکار، پس از وارد کردن عبارت یا کلمه کافیست مقدار loc:tehran را وارد نمایید. بجای تهران هر شهر دیگری می توانید وارد نمایید. طبق بررسی های انجام شده این قابلیت گوگل بخوبی کار نمی کند و هنوز اشکلاتی دارد.

جستجو در گوگل بر اساس نویسنده و مالک محتوا یا اثر

ممکن است به دنبال نتایجی باشید که متعلق به یک شخص است. برای مثال مقاله یا کتاب که توسط یک شخص نوشته شده است. برای اینکار کافیست پس از وارد کردن عبارت یا کلمه مقدار allinpostauthor:author را در ادامه آن وارد نماییم. بجای عبارت author می بایست نام شخص مورد نظر را وارد نماییم.

جستجو در محتواهای شبکه های اجتماعی

برای اینکار تنها کافیست کاراکتراهای # و یا @ را در ابتدای عبارت یا کلمه قرار دهید! مانند iran#

جستجوی صفحات یک سایت در گوگل

برای اینکار کافیست مقدار site:website.com را سرچ نمایید. بجای website.com، آدرس سایت مورد نظر را وارد نمایید.

جستجو در گوگل با فاکتورگیری عبارات

برای اینکار کافیست پس از وارد کردن جمله یا عبارت مقدار remove- را وارد نمایید. توجه داشته باشید بجای remove کلمه مورد نظر خود را برای فاکتورگیری وارد نمایید.

مثال : ایران و آمریکا -سیاست -فوتبال

جستجو در گوگل با دقت بالاتر برای عبارات

برای اینکار تنها کافیست کلمه یا عبارت را در داخل “value” وارد نمایید. برای مثال “طراحی سایت”

نتیجه گیری و جمع بندی

همه سایت ها طبق دستورالعمل های سئو با موتور جستجوی گوگل در تعامل هستند. برای دستیابی به نتیجه ایده آل در هنگام جستجو، توجه به یکسری نکات اهمیت بالایی دارد. توجه داشته باشید که با سرچ حرفه ای در گوگل ممکن است از نمایش یکسری سایت ها در نتایج جلوگیری کنید. این موضوع اگر بصورت صحیحی انجام نشود شما را از رسیدن به نتیجه موردنظر محروم خواهد کرد. به همین جهت پیشنهاد می شود تنها در مواقعی از سرچ حرفه ای گوگل استفاده نمایید که دقیقا می دانید چه کاری انجام می دهید و به دنبال چه چیزی هستید. در انتهای این مطلب، ضمن تشکر از توجه و بردباری شما دعوت می کنیم چنانچه سوال، ابهام و یا نظری درباره سرچ گوگل دارید آنرا در بخش نظرات مطرح فرمایید.

صادق محمدزاده

حدود 5 سال است که بــصورت تخصـصی و حـرفه ای در حـوزه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت مـی کند و تجربه همکاری با ده ها رسانه بزرگ اینترنتی را در کارنامه خود دارد. صادق سالـــهاست که یکی از بـرتـرین ها در زمینه تولید محتوای حرفه ای مطابق با الگوریتم های موتورهای جستجوگر در کشور است. همچنین حدود 2 سال است که بصورت جدی پروژه های سئو و بهینه سازی مجموعه بیست اسکریپت را مدیریت می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا