آموزش

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

به‌دنبال گسترش ضریب نفوذ اینترنت در ایران طی سالیان اخیر و در راستای تحقق سند چشم‌انداز توسعه کشور، امروزه بسیاری از نهادها و ارگان‌های حکومتی، دولتی و خصوصی، خدمات خود را به‌صورت الکترونیکی در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. در این میان مدیران عالی‌رتبه قوه قضائیه نیز نسبت به این موضوع به‌صورت ویژه توجه نموده و اخیرا در راستای ارایه خدمات الکترونیک قضائی، گام‌های بزرگی برداشته شده است. از سوی دیگر ارتقا دانش الکترونیکی جامعه و افزایش دسترسی آن‌ها به امکانات ITC از حجم مراجعات حضوری مردم به دستگاه قضایی کاسته است و اکنون کلیه هموطنان می‌توانند امور مختلف قضایی از جمله شکایات خود را به‌صورت الکترونیکی مطرح یا پیگیری نمایند.

راه‌اندازی سامانه ثنا در سال 1395 یکی از طرح‌های کلان و مهم دستگاه قضائی محسوب می‌شود. این سامانه با همت مرکز آمار و فناوری‌اطلاعات قوه قضائیه طراحی شده و بر اساس برنامه جامع عدالت الکترونیکی در بستر شبکه ملی عدالت فعالیت می‌کند. در این سامانه، اوراق قضایی شامل ابلاغیه‌ها و نتایج آرای دعاوی به شکل الکترونیکی در اختیار افراد و وکلا قرار می‌گیرد. اهداف اصلی از راه‌اندازی سامانه ثنا (ثبت‌نام الکترونیکی) به‌شرح زیر است:

  • افزایش سطح رضایت‌مندی شهروندان و طرفین دعوی
  • جلوگیری از اتلاف زمان و اطاله دادرسی
  • صرفه‌جویی در منابع انسانی و هزینه‌های مبادله مرسولات پستی
  • افزایش اثربخشی ابلاغ‌های حقیقی و کاهش مشکلات ناشی از ابلاغ‌های قانونی
  • ارتقاء کیفی سلامت قضائی و اداری
  • احترام به حریم خصوصی افراد و کاهش سطح بروکراسی اداری

کاربران جهت استفاده از امکانات سامانه ثنا ابتدا بایستی در آن ثبت‌نام نمایند. بدین منظور بایستی به آدرس اینترنتی www.sana.adliran.ir مراجعه کرده و نسبت به تکمیل اطلاعات موردنظر برای اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام نمود.

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

با ورود به بخش ثبت‌نام شخص حقیقی بایستی فیلدهای شماره ملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه را وارد کرد.

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

در ادامه، سامانه به‌صورت خودکار هویت فرد را شناسایی می‌کند. سپس بایستی اطلاعات مربوط به دین، محل تولد و وضعیت تاهل را در فیلدهای مربوطه وارد کرد.

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

در مرحله بعدی، ثبت اطلاعات شماره تلفن ثابت و تلفن‌همراه الزامی خواهد بود.

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

در گام نهایی نیز بایستی اطلاعات محل سکونت شامل نام استان، شهرستان، شهر، منطقه شهرداری، خیابان اصلی، کدپستی و نشانی به‌همراه شغل و سطح تحصیلات را وارد کرد. پس از درج کلیه اطلاعات و کلیک روی دکمه اتمام ثبت اطلاعات، پیام انجام موفقیت‌آمیز ثبت‌نام اولیه نمایش داده می‌شود.

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

البته تا پیش از تائید نهایی اطلاعات، کاربر با مراجعه به صفحه نخست سایت و ورود به بخش “تغییر اطلاعات” می‌تواند آن‌ها را ویرایش نماید. در این مرحله، کاربر بایستی جهت اخذ امضا و احرازهویت با همراه داشتن کارت ملی و شماره تلفن‌همراه مورد استفاده هنگام ثبت‌نام به یکی از دفاتر خدمات قضائی مراجعه نموده و فرآیند ثبت‌نام را تکمیل کند. پس از احراز هویت کاربر، نام‌برده در سامانه ابلاغ الکترونیکی صاحب یک حساب کاربری شده و با استفاده از نام‌‌کاربری (کد ملی) و کلمه‌عبور (رمز شخصی) خود می‌تواند ابلاغ‌ها و پیام‌های دریافتی را مشاهده نماید.

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

سامانه ثنا چیست و چگونه با آن کار کنیم؟

فرآیند ثبت‌نام اشخاص حقوقی نیز روندی مشابه دارد. بنابراین به‌طور کلی سامانه ثنا جهت تخصیص رمز شخصی مورد استفاده در درگاه خدمات الکترونیک قضایی طراحی شده است.

محمدمهدی مومنی

چندین سال هستش که به صورت حرفه ای و جدی وارد فضای مجازی و کسب و کار اینترنتی شدم.علاقه زیادی به کسب و کارهای اینترنتی دارم و در این چند سال تجربیات زیادی در زمینه های مختلف از جمله تخصص کامل وردپرس،سئو،دیجیتال مارکتینگ،طراحی سایت و ... کسب کردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا