آموزش

اسپم چیست و چگونه با آن مقابله کنیم

اسپم (Spam) یکی از بزرگترین چالشهای سلامت و امنیت محتوایی در سراسر جهان است. این موضوع به قدری آزاردهنده شده است که یکسری قوانین و الزامات برای آن وضع شده و در صورت گزارش با آن برخورد می شود. در این مطلب موضوع اسپم را بصورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ابتدا باید بدانیم که اسپم چیست؟

اسپم چیست

اسپم در اصطلاح با نامهای جفنگ و پیام هرزه نیز خوانده می شود. در واقع پیامی است که در قالب های مختلف مانند ایمیل، پیامک، آگهی و … برای فرد یا افرادی که آنها را نمی خواهند ارسال می شود. معمولا این پیام ها به منظور تبلیغات، هک، مزاحمت و در کل مقاصد ناهنجارانه ارسال می شود. البته در مواقعی نیز ممکن است یکسری اشتباهات در تشخیص و گزارش اسپم روی دهد که قاعدتا اجتناب ناپذیر است.

ایمیل های اسپم

این موضوع بخصوص برای وبمستران و کسانی که همواره با ایمیل خود سروکار دارند بسیار آزار دهنده است. معمولا ایمیلهای اسپم توسط ربات ها ارسال می شود که یک عامل ماشینی و غیرانسانی است. لیست ایمیل های مورد استفاده نیز از منابع مختلف جمع آوری می شود. در برخی مواقع نیز برخی سایت ها لیست ایمیل های کاربران خود را به اشخاص غیر واگذار می کنند که زمینه ساز ایمیل های تبلیغاتی اسپم خواهد بود. اگر ایمیل های اسپم دریافت می کنید بهتر است آنرا باز نکنید و با ابزار Report Spam آنرا به سرویس دهنده ایمیل خود (مثلا Gmail) گزارش کنید.

اسپم تلگرام و سایر پیام رسان ها در شبکه های اجتماعی

هر پیام رسان یکسری قوانین دارد. برای مثال تلگرام به صراحت اعلام کرده است که این پیام رسان برای یافتن افراد جدید نیست. به همین جهت زمانی که پیامی به یک فرد ناشناس ارسال شود آن شخص این امکان را دارد پیام را اسپم تشخیص داده و آنرا گزارش کند. پیشنهاد می شود مطلب رفع ریپورت تلگرام را مطالعه نمایید.

اسپم پیامکی و تبلیغاتی

این موضوع برای همه ما پیش آمده است که یکسری پیامک های تبلیغاتی که بشدت آزاردهنده هستند دریافت کنیم. خوشبختانه یکسری اقدامات مثبت در جهت مقابله با این پیامک ها از طرف اپراتورها (البته به اجبار و پس از جریمه) انجام شده است. به اینصورت که می توان با تنظیمات دریافت پیامک مانع ارسال اینگونه پیام ها شد.

راهکارهای مقابله با اسپم

اسپم همیشه وجود دارد اما می توان با یکسری راهکارها تا حد مطلوبی با آنها مقابله کرد. در زیر یکسری از راهکارهایی که در این جهت می تواند موثر و مفید باشد آورده شده است:

  • عدم ثبت نام در سایت های نامعتبر
  • گزارش اسپم و پیگیری برای ترتیب اثر
  • وارد کردن آدرس ایمیل در سایت ها با ساختار info [at] website [dot] com

گزارش اسپم

معمولا در اغلب سرویس ها راهکاری برای گزارش اسپم وجود دارد. تنها کافیست آن را گزارش نموده و موضوع را پیگیری کنید تا ترتیب اثر داده شود. روز به روز در قوانین بین المللی یکسری تغییرات و اصلاحات انجام می شود که بخش قابل توجهی از آنها مربوط به قوانین حریم خصوصی است. این اتفاقات نشان از اهمیت این موضوع دارد. در یکی از اتفاقات قابل تقدیر که در اتحادیه اروپا وضع شده است اهمیت حریم خصوصی بیش از پیش مورد توجه قرار داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مطلب مقررات حفاظت از داده های عمومی را مطالعه نمایید.

برچسب ها
لینک کوتاه
https://mag.20script.ir/?p=1207


صادق محمدزاده

حدود 5 سال است که بــصورت تخصـصی و حـرفه ای در حـوزه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت مـی کند و تجربه همکاری با ده ها رسانه بزرگ اینترنتی را در کارنامه خود دارد. صادق سالـــهاست که یکی از بـرتـرین ها در زمینه تولید محتوای حرفه ای مطابق با الگوریتم های موتورهای جستجوگر در کشور است. همچنین حدود 2 سال است که بصورت جدی پروژه های سئو و بهینه سازی مجموعه بیست اسکریپت را مدیریت می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن