آموزشکسب و کار

مشاغل اینترنتی

اینترنت از حدود دهه هشتاد بصورت جدی مورد توجه قرار گرفت و در حال حاضر بخش عظیمی از کسب و کارها در بستر اینترنت فعالیت می کنند. در حال حاضر موتور جستجوگر گوگل و سایر شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام بستر فعالیت کسب و کارها را بخوبی تسهیل کرده اند. بگونه ای که بسیاری از کسب و کارها بدون بهره گیری از آنها نمی توانند بخوبی فعالیت و کسب درآمد داشته باشند. پس اولین نکته قابل توجه در راه اندازی، مدیریت و توسعه مشاغل اینترنتی این است که نباید از مواردی مانند گوگل و شبکه های اجتماعی غافل شد.

مشاغل اینترنتی چیست

در حالت کلی هر کسب و کاری که بصورت کلی یا بخشی قابل توجهی از آن در بستر اینترنت انجام می شود را می توان مشاغل اینترنتی نامید. در زیر به چند مورد از کسب و کارهای اینترنتی اشاره شده است:

  • میزبانی، طراحی، بهینه سازی، امنیت سایت و موارد مرتبط با آن
  • انواع فروشگاه های اینترنتی ارائه کننده محصولات مجازی و غیرمجازی
  • سایت های محتوا محور و خدمات محور
  • کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی با محوریت کسب و کار
  • و کلیه مشاغل در ارتباط با اینترنت

چگونه شغل اینترنتی داشته باشیم

توجه داشته باشید که داشتن تخصص و یا دانش کار در داشتن شغل اینترنتی لازم و ضروری است. اگر دانش لازم را دارید به راحتی می توانید اقدام را به راه اندازی کسب و کار اینترنتی نمایید. اما اگر تخصص و دانش لازم را ندارید بهتر است عجله نکنید و بر روی آموزش تخصص تمرکز نمایید. قاعدتا ورود بدون تخصص و دانش به عرصه بسیار بزرگ مشاغل اینترنتی نتیجه مطلوبی به همراه نخواهد داشت. برای شروع کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  • تحقیق و پژوهش درباره مشاغل اینترنتی
  • بررسی زیرساخت ها و امکان سنجی اولیه
  • آموزش تخصص ها و کسب دانش لازم
  • جستجوی کار در این حوزه و یا راه اندازی شغل اینترنتی
  • مطالعه و پژوهش مداوم جهت ادامه کار

راه اندازی مشاغل اینترنتی

این مرحله بسیار مهم است. اگر راه اندازی کسب و کار آنلاین به درستی انجام شود مراحل مدیریت و توسعه آسانتر بوده و از دوباره کاری جلوگیری بعمل خواهد آمد. اولین قدم برای اینکار تطابق تخصص و زیرساخت ها با شغل مورد نظر است. برای مثال اگر تولیدکننده یک محصول هستید می توانید اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی برای محصولات خود نمایید.

مدیریت مشاغل اینترنتی

پس از مرحله راه اندازی این مدیریت است که نقش بارزی ایفا می کند. حفظ ساختار، مدیریت و کنترل منابع، نهایت استفاده از زیرساخت ها و تامین بستر مناسب برای مشتریان از جلمه مواردی است که باید به آنها توجه شود.

توسعه مشاغل اینترنتی

یکی از مهمترین اقدامات در حفظ و رشد مشاغل اینترنتی، مرحله توسعه است. در اینجاست که می بایست مجموعه راهکارهای رسیدن به بازار بزرگتر، فروش بیشتر و برندینگ مورد توجه قرار گیرد. همچنین در نظر داشته باشید که عدم توجه به توسعه موجب می شود کسب و کار، هویت و ارزش خود را به مرور زمان از دست بدهد.

صادق محمدزاده

حدود 5 سال است که بــصورت تخصـصی و حـرفه ای در حـوزه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت مـی کند و تجربه همکاری با ده ها رسانه بزرگ اینترنتی را در کارنامه خود دارد. صادق سالـــهاست که یکی از بـرتـرین ها در زمینه تولید محتوای حرفه ای مطابق با الگوریتم های موتورهای جستجوگر در کشور است. همچنین حدود 2 سال است که بصورت جدی پروژه های سئو و بهینه سازی مجموعه بیست اسکریپت را مدیریت می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا